Philippe Starck zasigurno je jedan od najpoznatijih dizajnera, arhitekata, kreatora sa kraja 20. i početka 21. stoljeća. Nazivamo ga umjetnikom, jer zbog svoje svestranosti, on to i je.
Rođen je u Parizu, 18.01.1949. godine. Već u ranoj mladosti pokazao je interes za dizajn, nadahnut dijelima svoga oca, dizajnera aviona. Philippe Starck je francuski produkt dizajner i vjerojatno najpoznatiji dizajner interijera u NEW DESIGNE stilu. Svaki njegov i najmanji objekt daje posebnost prostoru u kojem se nalazi.
Školuje se u Parizu u školi COMODO od 1965. do 1967. godine, a odmah nakon toga postaje direktor svoje firme u suradnji sa Pierre Cardinom. Od tada projektira i dizajnira širom svijeta od kuća, interijera, namještaja, do četkica za zube i to sa iznimnim talentom da predmet svog zadatka pretvori u mjesto šarma, zadovoljstava i ugode. 1975. godine počinje samostalno dizajnirat interijere i proizvode. Karijera mu se ozbiljno počinje razvijati 1982. godine kada je dizajnirao interijer privatnog apartmana tadašnjeg Francuskog predsjednika Francoisa Mitteranda. Godinu dana nakon šta je uredio predsjednički apartman, njegova slava porasla je uređenjem čuvenog CAFE COSTES u Parizu.
Philippe Starck smatra da ako ne postoji vizija bilo ljudska, socijalna ili ljubavna, projekt nema pravo da postoji. Iako se ne smatra većim arhitektom nego dizajnerom.
1989god. počinje stvarati zgrade u Japanu, svaku u svojoj novoj formi. Kao pravi euforik, svaki svoj prostor tretirao je kao da je neko kazalište u kojem treba da se stvori priča, kreirajući neku novu vrstu drame. Tako su nastali TEATRON restoran u Mexicu (1985) i TEATRIZ u Madridu (1988), u starim kazalištima i pravi su primjer njegovog fenomenalizma.
1988. godina bila je odlučujuća u svijetu hotela. Hoteli nemaju više samo tranzitnu ulogu, već ulogu življenja, ugodnih prostora kombiniranih sa humorom i ironijom. Kada je Ian Schrager, impresario i suvlasnik legendarnog Studia 54 nakon odlične recepcije njegova hotela Morgans iz 1984., 1988. odlučio angažirati Starcka na obnovi hotela Royalton u New Yorku, te ubrzo 1990. hotela Paramount, bio je to okidač promjene nevjerojatnih razmjera, ne samo filozofije hotelskog dizajna, već i retorike kulturnih teorija turizma. Slijedi Starkova obnova hotela Delano u Miami Beachu iz 1995., Mondrian hotela u Los Angelesu iz 1996., St. Martins Lane hotela iz 1999. i Sanderson hotela iz 2000. u Londonu, Clift hotela iz 2001. u San Franciscu, Jia hotela iz 2004. u Hong Kongu, te Hudson hotela iz 2005., ponovo u New Yorku.
Stav Philippa Starcka je da svaki objekt, oblik, svaki stil mora imati značenje, a značenje je to što utječe na nas svaki dan! Vjeruje da iskrena, moderna elegancija proizlazi iz umnožavanja jednog objekta, suprotno ideologiji limitiranih serija, gdje predrasud o rijetkosti vodi do selekcije novca prije potrebe, Starck je uspješno posvetio svoj život borbi da dizajn ide ispred elitizma.
Njegov rad mijenja našu svakodnevnicu! Omiljen je jer teži da nam olakša život, a samim tim i život učini ljepšim. Teško je naći zajednički nazivnik njegovog stila, osim da poslušamo mnoge kritičare i nazovemo ga „slobodnim i emocionalnim“.
Uvijek ostaje dosljedan da njegovi DIZAJNI – MODELI trebaju uvažavati PRIRODU i budućnost čovječanstva.
Uvijek i svugdje izgleda da on bolje razumije od svih naše snove, želje i potrebe, i našu odgovornost spram budućnosti.
“…Iskren, pun entuzijazma …”, smatra svojom dužnošću podijeliti s nama subverzivnu viziju boljeg svijeta, boljeg svijeta koji je njegov vlastiti, ali nam ipak pristaje kao rukavica. Neumoran je u mijenjanju realnosti naše svakodnevnice, sublimirajući naše korijene i najdublje vrelo našeg bića u njegove promjene.“
SLS Hotel, Los Angeles
SLS na Beverly Hillsu je prvi luksuzni hotel koji je Starck dizajnirao u Sjevernoj Americi, nakon što je u potpunosti osvježio svaki aspekt hotelskog iskustva u 1990-ima, i potaknuo na pokret „boutique“ hotela. Uvođenje jedinstvenog „dual“ gostinjskog lobby koncepta, gdje će jedan pružati personaliziranu uslugu i prijave za hotelske goste, a drugi će biti domaćin životne javne blagavone i interaktivne maloprodaje. Starckove inovativne promjene obećavaju iznenađenje, smirenost, uzbuđenje i očaravajuće efekte koji predstavljaju važnu evoluciju za slavnog dizajnera.
KONG restoran, Paris
Kong restoran smješten je na posljednja dva kata Kenzove poslovne zgrade. Potkrovlje zgrade ima stakleni strop koji gleda na grad. Restoran je nazivan “sudarom modernog i
drevnog Japana”. U interijeru prevladavaju poznate Starckove LOUIS GHOST stolice sa printom azijskog lica na leđima stolica i po tome su dobile naziv “KONG CHAIRS”. Restoran je obilježen i netipičnim crtanim dizajnom koji je jedinstven i originalan.
Kong restoran je nešto što svakako treba posjetiti, jer je ujedno vizualni i gastronomski
užitak. Užitak za sva osjetila.
YOO projekti u kolaboraciji Philippa Starck i John Hitchcoxa
YOO je vizija života koja je nastala u suradnji Philippa Starcka sa imovinskim poduzetnikom Jonh Hitchcoxom. Od 1999. godine radi sa međunarodnim investitorima, na projektiranju stambenih i turističkih projekata u cijeloj Aziji, Australiji, Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi i na Bliskom Istoku.
LOUIS GHOST stolica
Eksperimentiranje novim materijalima, modernim plastikama pridonijelo je novoj eri u izradi namještaja. Jedna od najzanimljivijih stolica je Louis ghost, koju je 2000. godine dizajnirao Philippe Starck, a tvrtka Kartell izradila je od polikarbonata. Stolica je napravljena u više boja, a najdominantnija i čak našem tržistu najzanimljivija, jest ona potpuno prozirna.
Motorna jahta "A "
Philippe Starck dizajnirao je motornu jahtu, dugu 119 m, za ruskog milijardera Andreja Melnichenka. Ova jahta dobila je svoj individualni identitet i jedina je na svijetu ove vrste dizajna sa naopačkim trupom. Posebnom je čine i 3 bazena na palubama, 2 tendera od 11 m, koja je isto dizajnirao Starck. Naziv jahte je prvo slovo imena supruge Andreja Melnichenka, srpske manekenke Aleksandre Nikolić. Jahta nudi nenadmašiv osjećaj stila, udobnosti, luksuza i učinkovitosti. U njegovom luksuzu može uživati do 14 gostiju, za koji se brine posada od 37 članova.